Poznaj Jesko

Koenigsegg zaprezentował zupełnie nowy megasamochód – Koenigsegg Jesko – na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie 2019. Jesko to następca Agera RS, samochód przystosowany do jazdy po torze i dopuszczony do ruchu drogowego dla tych, którzy szukają najlepszych osiągów pojazdu.

Przeprojektowany 5-litrowy silnik V8 z podwójnym turbodoładowaniem, wytwarzający 1280 KM na standardowej benzynie i 1600 KM na biopaliwie E85 (na niektórych rynkach)

Rewolucyjna nowa 9-biegowa skrzynia biegów Koenigsegg Light Speed ​​(LST)

Zaawansowana aerodynamika oferująca ponad 1000 kg docisku

Aktywne kierowanie tylnymi kołami

Przeprojektowane podwozie z włókna węglowego z większą przestrzenią na nogi, nad głową i lepszą widocznością.

 

Nowe serce

Pierwsze wysiłki Koenigsegga w rozwoju silnika były tak udane, że firma została nagrodzona Światowym Rekordem Guinnessa. Koenigsegg CC8S zastąpił McLarena F1 jako samochód z najmocniejszym seryjnym silnikiem na świecie.

Następny silnik Koenigsegga osiągnął podobny wyczyn, kiedy CCR pobił światowy rekord prędkości samochodu produkowanego ponownie pokonując McLarena F1. W 2014 r. został zaprezentowany Koenigsegg One: 1 z V8 Twin Turbo o mocy 1360 KM, co wystarczyło, aby One: 1 był pierwszym samochodem produkcyjnym w historii o stosunku mocy do masy 1: 1. Dzięki mocy 1 megawata One: 1 był pierwszym na świecie Megacarem.

Ta rekordowa tradycja trwa ……

Jesko – zupełnie nowy megakar firmy Koenigsegg – jest napędzany nowo zaprojektowanym silnikiem V8 o mocy 1280 KM (1600 KM w modelu E85 na niektórych rynkach) z podwójnym turbodoładowaniem, który korzysta ze znacznych zmian w zastępowanym silniku Agera.

 

Sercem nowo zaprojektowanego silnika jest najlżejszy na świecie wał korbowy. Ważąc zaledwie 12,5 kg, z wykorbieniami co 180 stopni, umożliwia Jesko wytwarzanie większej mocy, większej wydajności, przy jednoczesnym osiągnięciu wyższego limitu obrotów 8500 obr./min.

Wał korbowy jest frezowany w małym zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w południowej Szwecji. Został wykonany według własnego projektu Koenigsegga z jednego litego elementu stalowego.

Płaska konstrukcja pozwala na równomierny rozkład zapłonów w obu rzędach cylindrów i jeszcze bardziej rasowy dźwięk silnika. Koenigsegg zaprojektował zupełnie nowe, super lekkie korbowody i tłoki.

 

Zmiany biegów z prędkością światła (LST)

Koenigsegg Jesko wyposażony jest w całkowicie nową dziewięciobiegową, wielosprzęgłową skrzynię biegów – drugą przekładnię zaprojektowaną i zbudowaną w 100% przez firmę Koenigsegg, po systemie Direct Drive zaprojektowanym dla modelu Regera.

Skrzynia biegów Koenigsegg Light Speed ​​(LST) reprezentuje skalę ewolucji, jakiej nie widziano od czasu opracowania nowoczesnej technologii podwójnego sprzęgła (DCT) na przełomie wieków.

LST to najnowsza innowacja w skrzyni biegów firmy Koenigsegg, łącząca dziewięć przełożeń do jazdy do przodu z zestawem wielotarczowych mokrych sprzęgieł w kompaktowej, ultralekkiej obudowie. Przekładnia ta umożliwia zmiany przełożeń między dowolnymi biegami, niemal z prędkością światła. Dzieje się tak dzięki jednoczesnemu otwieraniu i zamykaniu sprzęgieł, co pozwala na całkowicie płynne przyspieszanie i zwalnianie.

To, że zmiana biegów LST może nastąpić praktycznie w zerowym czasie między sąsiednimi biegami, jest imponujące.

Tym, co zmienia LST z imponującego w ewolucyjne, jest jednak to, że biegi można wybierać dowolnie między przełożeniami.

 

UPOD - najwyższa moc na żądanie

Kluczem do tej funkcjonalności jest zarówno unikalny projekt przekładni, jak i inteligentna technologia firmy Koenigsegg – Ultimate Power On Demand (UPOD). UPOD to mózg, który natychmiast wybiera i włącza optymalne przełożenie dla maksymalnego przyspieszenia.

Podczas gdy nowoczesne przekładnie dwusprzęgłowe (DCT) mają milisekundowe czasy zmiany biegów, mogą wstępnie wybrać tylko szybką zmianę w jednym kierunku. DCT są zaprojektowane tak, aby przewidywać i wstępnie wybierać następny bieg na podstawie poleceń kierowcy. Jeśli to przewidywanie jest błędne – np. Kierowca chce zmienić bieg z 5. na 4., zamiast z zakładanego i wstępnie wybranego 6. biegu – kierowca odczuje straty siły G i powolną reakcję zmiany biegów.

Ponadto DCT działają tylko w interwałach z jednym biegiem. Na przykład od 7 do 6, od 5 do 4. Jeśli kierowca jest na 7. biegu i chce 4. dla maksymalnej mocy, DCT nie może bezpośrednio wstępnie wybrać 4. biegu. Kierowca musi przejść przez szósty i piąty bieg, marnując czas i moc.

Koenigsegg LST rozwiązuje ten problem dzięki unikalnej wielosprzęgłowej konstrukcji i technologii UPOD, która wybiera optymalny bieg dla maksymalnej mocy przy lekkiej zmianie biegu, niezależnie od tego, czy bieg jest oddalony o 1, 2 czy nawet 5 biegów.

UPOD wykorzystuje prędkość pojazdu i prędkość obrotową silnika do określenia odpowiedniego biegu dla maksymalnej mocy i kieruje LST do włączenia tego biegu, niezależnie od jego stosunku do aktualnego biegu. Jeśli jesteś na 7. biegu, a 4. jest optymalnym biegiem dla maksymalnego przyspieszenia, UPOD może ominąć redukcję do 6. i 5. biegu i przełączyć samochód bezpośrednio z 7. na 4.

 

Zawieszenie i układ kierowniczy

Zawieszenie i układ kierowniczy

Koenigsegg Jesko został zaprojektowany jako najbardziej przyjazny dla ruchu samochód torowy.

W związku z tym przeprojektowano to, co już było wiodącym w swojej klasie podwoziem, wyposażając je w szereg nowych technologii, aby ułatwić jazdę po mieście i znacznie przyspieszyć na torze.

 

Mocny rdzeń

Mocnym punktem każdego Koenigsegga jest podwozie z włókna węglowego.

Jesko stosuje całkowicie nową skorupę typu monocoque, zaprojektowaną na podstawie doświadczeń i wniosków  z poprzednich pojazdów, ale z myślą o wymaganiach naszych przyszłych klientów. Nowa bryła jest o 40 mm dłuższa i 22 mm wyższa, co zapewnia więcej miejsca na nogi, nad głową, bardziej przestronną kabinę i wyraźniejszy widok przez zawijaną przednią szybę.

Monolit zachowuje najlepszą w branży sztywność skrętną, wynoszącą 65 000 Nm na stopień. Podwozie Koenigsegg od dawna okazuje się doskonałą podstawą do tuningu podwozia. Jest również niezwykle mocny i bezpieczny, a Agera RS i Regera przeszły testy zderzeniowe zarówno w UE, jak i USA w ostatnich latach.

 

Triplextended

Koenigsegg opracował system zawieszenia Triplex dla Agery w 2010 roku. Trzeci, poziomy amortyzator dodany z tyłu pozwolił samochodowi wykorzystać prawa fizyki do walki z przysiadem – tendencją do obniżania się tyłu samochodu podczas gwałtownego przyspieszania.

Jesko jest wyposażony w układ Triplex także w przednim zawieszeniu, rozszerzający tę możliwość na przód samochodu.

Jesko dysponuje ponad 1000 kilogramów siły docisku. Przedni układ Triplex pomaga utrzymać przód samochodu w poziomie, utrzymując optymalną wysokość jazdy podczas dużego obciążenia aerodynamicznego bez utraty przyczepności i prowadzenia przy niższych prędkościach.

 

Aktywna skrętna oś z tyłu

Koenigsegg wyposażył Jesko w adaptacyjny, aktywny tylny układ kierowniczy, który zwiększa szybkość reakcji zarówno przy dużych, jak i niskich prędkościach.

Korzystając z danych wejściowych, takich jak prędkość, pozycja przepustnicy i hamulca, skręt i kąty poślizgu oraz inne parametry, układ kierowniczy może obrócić tylne koła o maksymalnie trzy stopnie w dowolnym kierunku, aby przyspieszyć pokonywanie zakrętów i zwiększyć stabilność.

Przy niskich prędkościach system skręca tylne koła przeciwnie do przednich. Zapewnia to Jesko szybsze skręcanie, skutecznie skracając promień skrętu samochodu.

Przy dużych prędkościach tylne koła skręcają się w tym samym kierunku co przednie, co powoduje wirtualne wydłużenie rozstawu osi. Poprawia to zachowanie w zakrętach na torze i zapewnia większą stabilność na drodze.

Wynik:

Szybsze pokonywanie zakrętów, lepsza zwrotność, lepsze wyczucie kierownicy, lepsza przyczepność i większa pewność siebie.

 

Specyfikacja

 • Silnikl
 • Aerodynamika
 • Nadwozie
 • Właściwości jezdne
 • Koła
 • Wymiary
 • Wyposażenie

Silnikl

 • Koenigsegg V8 z aluminiowym blokiem, twin-turbo, 5,0 l, 4 zawory na cylinder, płaski wał korbowy, podwójne wałki rozrządu w głowicy, sucha miska olejowa
 • Kompresja: 8,6:1
 • Średnica cylindra: 92 mm, skok tłoka: 95,25 mm
 • Sekwencyjny, wielopunktowy wtrysk paliwa z czujnikami ciśnienia w cylindrach i czujnikami ciśnienia wstecznego
 • Ciśnienie doładowania 1,7 bara (2,2 bar z E85)
 • Sucha miska olejowa. Kolektor dolotowy z włókna węglowego ze zoptymalizowanymi kanałami dolotowymi
 • Spawany metodą TIG z powłoką ceramiczną o grubości ścianki 0,8 mm kolektor wydechowy z Inconelu z kolektorem scalającym
 • Całkowita masa silnika: 189 kg

 

ZARZĄDZANIE SILNIKIEM

 • Moduł sterujący silnika Koenigsegg
 • Możliwość stosowania Flex Fuel (opcja)
 • Jednoiskrowy układ zapłonowy o dużej mocy z detekcją jonów na świecy

 

MOC

 • Benzyna: 955 kW (1280 KM) przy 7800 obr./min, czerwona linia przy 8500 obr./min.
 • Benzyna E85: 1195 kW (1600 KM)
 • Moment obrotowy: 1000 Nm w zakresie 2700-6170 obr./min
 • Maksymalny moment obrotowy: 1500 Nm przy 5100 obr./min

Aerodynamika

 • Aktywnie regulowany, dwustopniowy spojler montowany na tylnej pokrywie
 • Powiększony przedni splitter z niezależnymi wlotami powietrza w podłodze samochodu
 • Całkowita siła docisku: 800 kg przy 250 km/h, 1000 kg przy 275 km/h. Maksymalnie 1400 kg.

Nadwozie

 • Nadwozie z włókna węglowego, aluminiowy plaster miodu i zintegrowane zbiorniki paliwa
 • Sztywność skrętna skorupowa: 65 000 Nm/stopień

 

SYLWETKA

 • Dwudrzwiowa, dwumiejscowa ze zdejmowanym dachem (ze schowkiem pod maską)
 • Kokpit wykonany z wstępnie impregnowanego włókna węglowego/kevlaru i lekkich wzmocnień warstwowych

Właściwości jezdne

UKŁAD KIEROWNICZY

 • Wspomaganie kierownicy z zębatką i zębnikiem
 • Aktywne sterowanie tylnymi kołami
 • Przełożenie układu kierowniczego: 2,9
 • Średnica zawracania: 11 metrów
 • ZAWIESZENIE
 • Podwójne wahacze, tylne górne wahacze poprzeczne z włókna węglowego, elektronicznie regulowane amortyzatory gazowo-hydrauliczne i sterowane popychaczem
 • Amortyzatory Triplex z przodu i z tyłu
 • Elektronicznie regulowana wysokość jazdy

 

ELEKTRONICZNA KONTROLA STABILNOŚCI

 • Elektroniczna kontrola stabilności Koenigsegg (KES)
 • 3 ustawienia: Wet – Normal – Track

 

KONTROLA TRAKCJI

 • 3 ustawienia Wet – Normal – Track

Koła

 • Lekkie koła z kutego aluminium z centralną nakrętką
 • Opcjonalnie: super lekkie koła Koenigsegg Aircore ™ z włókna węglowego z centralną nakrętką
 • Przód: 20 „x 9,5”
 • Tył: 21 „x 12”

 

OPONY

 • Standard: Michelin Pilot Sport Cup2
 • Opcja: Michelin Pilot Sport Cup 2 R
 • Przód: 265/35 – 20
 • Tył: 325/30 – 21

Wymiary

 • Długość całkowita: 4610 mm
 • Szerokość całkowita: 2030 mm
 • Wysokość całkowita: 1210 mm
 • Prześwit: 70-100 mm przód, 75-100 mm tył
 • Z uniesionym przodem: + 50 mm
 • Rozstaw osi: 2700 mm
 • Pojemność paliwa: 72 l
 • Przedziały bagażowe: przód 100 l, tył 50 l
 • Sucha masa: 1320 kg
 • Masa własna: 1420 kg

Wyposażenie

BEZPIECZEŃSTWO

 • 4 inteligentne poduszki powietrzne
 • Hamulce ze wspomaganiem, hamulce węglowo-ceramiczne ze sportowym ABS
 • KES (stabilność)
 • Cyfrowy system ostrzegawczy i informacyjny, system monitorowania ciśnienia w oponach
 • Klatka bezpieczeństwa Koenigsegg ze zintegrowanymi strefami zgniotu
 • Kamera cofania

 

KOMFORT I WYGODA

 • Zdejmowany, lekki dach (ze schowkiem pod maską)
 • Elektrycznie sterowane szyby, regulowane pedały i kolumna kierownicy
 • Hydrauliczny system podnoszenia zawieszenia przód/tył
 • Wnętrze ze skóry lub alcantary z niestandardowymi kontrastowymi przeszyciami, sportowe fotele kubełkowe z włókna węglowego z pianką z pamięcią kształtu
 • Wspomaganie kierownicy, aktywne kierowanie tylnymi kołami
 • Cyfrowy system audio, złącze USB, indukcyjne ładowanie telefonu
 • Klimatyzacja
 • Cyfrowa instrukcja obsługi na pokładzie
 • Czujnik przeciążenia (siły G)
 • Alarm, breloczek z tarczą Koenigsegga
 • Torba do przechowywania dachu, pokrowiec na samochód, ładowarka samochodowa Koenigsegg
 • Elektrohydrauliczne sterowanie pokrywami i drzwiami Autoskin
 • Wspomaganie parkowania „z lotu ptaka”, przednie i tylne czujniki parkowania, system ochrony przed zbliżeniem do automatycznego otwierania drzwi.

Galeria