Agera RS

Agera RS przesuwa granice i przenosi ją na nowy poziom wydajności

Koenigsegg Agera RS koncentruje się mocno na torze, ale nadal jest idealny do regularnego użytku na drodze. Wykorzystuje zaawansowaną technologię opracowaną podczas naszego ekskluzywnego programu Koenigsegg One:1, zachowując jednocześnie wszystkie funkcje poprzednich modeli S i R. Takie praktyczne cechy obejmują użyteczną przestrzeń bagażową i zdejmowany sztywny dach, który można schować wewnątrz.

Ulepszenia Agera RS obejmują: zaawansowaną lekką izolację akustyczną, przedni spojler zoptymalizowany pod kątem toru, przednie lotki, boczne kurtyny, zaawansowany dynamiczny system klap podwozia i dynamicznie aktywny tylny spojler zwiększający siłę docisku (teraz do 450 kg przy 250 km/h). RS ma również ulepszone boczne wyloty powietrza za przednimi kołami, zwiększoną moc i podwyższony limit obrotów.

Mimo całej tej dodatkowej funkcjonalności i wyposażenia, masa własna jest jeszcze niższa w porównaniu z modelami Agera S i R, dzięki zastosowaniu zaawansowanych kompozytów i technik układania opracowanych w ramach programu One:1.

Oprócz standardowego wyposażenia, Agera RS oferuje również opcję wyboru pakietu aktywnego i samopoziomującego podwozia Koenigsegg, konfiguracji podwozia Pre-Active z połączeniem 3G, alternatywnych pakietów aerodynamicznych, aktywnej redukcji dźwięku i wielu innych.

Silnik – podobnie jak w poprzedniej Agerze S – został zoptymalizowany pod kątem zwykłego pompowania gazu i teraz zapewnia niewiarygodne 1160 KM na zwykłej benzynie. To zdumiewające 232 KM na litr przy doskonałej niezawodności.

Na niektórych rynkach Agera RS może być również skonfigurowana do pracy na E85 dla jeszcze lepszych osiągów, podczas gdy system zarządzania silnikiem oferuje możliwość dostosowania w locie do dowolnej mieszanki paliwowej w dowolnym momencie.

Agera RS to najwyższa wszechstronność na drogach i torach. Oferuje najbardziej ekstremalne dostępne obecnie osiągi, a mimo to jest w pełni legalny na drogach, zgodny z normami bezpieczeństwa i innymi niezbędnymi wymogami homologacyjnymi na całym świecie.

Agera RS jest wytwarzana ręcznie tylko w 25 egzemplarzach (10 zostało sprzedanych przed pierwszym pokazem).

 

One:1

Pierwszy na świecie Megacar

One:1 został wprowadzony w 2014 roku. Siedem egzemplarzy, w tym jeden prototyp, zbudowano w 2014 i 2015 roku.

Był to jeden z najbardziej ekskluzywnych programów produkcji samochodów, jaki kiedykolwiek przewidziano w przemyśle samochodowym.

Stosunek mocy do kg masy własnej pojazdu jest zdumiewający 1:1. To jest równanie „marzeń”, które wcześniej uważano za niemożliwe, jeśli chodzi o w pełni legalne i zdatne do użytku samochody sportowe. One:1 jest pierwszym na świecie homologowanym samochodem produkcyjnym o mocy jednego megawata, co czyni go pierwszym na świecie seryjnie produkowanym Megacarem.

Stąd nazwa One:1.

One:1 naprawdę podniósł poprzeczkę wydajności. One:1 zawierał nowe, unikalne rozwiązania, które poprawiają wydajność torową bez uszczerbku dla maksymalnej prędkości lub codziennej użyteczności, z oszałamiającym wyglądem.

Przykłady właściwosći: unikalne skrzydełka aerodynamiczne zoptymalizowane pod kątem toru, rozszerzone tunele Venturi i rozdzielacze boczne, inspirowana Le-Mans konfiguracja aktywnego spojlera i zoptymalizowane aktywne zarządzanie powietrzem pod trymem. Duże otwory wentylacyjne poprawiające chłodzenie, wlot powietrza na dachu, który wspiera 1 megawat mocy, ograniczenie obrotów do 8250 obr./min, uzupełnione o wykonane na zamówienie opony Michelin Cup, ulepszone tylne zawieszenie Triplex ze sprężynami stożkowymi z włókna węglowego oraz aktywne amortyzatory i wysokość jazdy, połączone z ulepszonymi rewolucyjnymi kołami z włókna węglowego Koenigsegg Aircore.

Koenigsegg był pierwszym producentem ekstremalnych samochodów, który podjął kroki w kierunku ekologicznej technologii, wypuszczając biopaliwo CCXR w 2007 roku. The One:1, bliźniak konkurencyjnej Agery R, podąża śladami CCXR, jeżdżąc również na biopaliwie E85, paliwie wyścigowym lub zwykłej benzynie.

SPECYFIKACJA

Osiągi:

Moc: 1 MW przy 7500 obr./min – limit obrotów przy 8250 obr./min

Moment obrotowy: 1000 Nm w zakresie 3000-8000 obr./min

Maksymalny moment obrotowy: 1371 Nm przy 6000 obr./min

0-400 km/h ok. 20 sek.

400-0 k /h ok. 10 sek.

Droga hamowania: 28 m (100-0 km/h)

Maksymalna siła poprzeczna: 2,0 g

Poziomy emisji: Euro VI

 

Agera R

Młot Thora

Koenigsegg Agera R był produkowany w latach 2011–2014. W tym czasie wyprodukowano 18 egzemplarzy Agery R.

Agera R zbudowana została na cechach i funkcjonalności Agery z nowymi, unikalnymi rozwiązaniami, które jeszcze bardziej poprawiają zarówno wydajność, jak i wygląd.

Ulepszenia obejmowały: widoczne włókno węglowe na przedniej masce i zderzaku, nowe przednie boczne błotniki, zupełnie nowy układ wydechowy Aero, zwiększona moc silnika przy podwyższonym limicie obrotów.

Koenigsegg był pierwszym producentem Hypercar, który podjął kroki w kierunku ekologicznej technologii, wypuszczając biopaliwo CCXR w 2007 roku. Agera R, oparta na uznanej przez krytyków Agerze, podąża śladami CCXR, ponieważ jest również zasilana biopaliwem.

Agera R ma ulepszony system zarządzania paliwem i silnikiem, który pozwala na pracę w zakresie od 95 oktanów do biopaliwa E100 lub dowolnej mieszanki pomiędzy nimi. System zarządzania silnikiem wyczuwa mieszankę paliwową i może regulować pracę silnika w ruchu.

Układ paliwowy Agera R ma wystarczającą przepustowość, aby wygenerować 1140 KM i 1200 Nm momentu obrotowego na biopaliwie E85 i E100. Ponieważ w tych biopaliwach zawartość energii na daną objętość jest mniejsza w porównaniu do zwykłej benzyny, układ paliwowy musi zarządzać przepływem podobnym do silnika benzynowego o mocy 2000 KM, co oznacza, że ​​bezzwrotny układ paliwowy Agera R miał większą pojemność niż jakikolwiek samochód będący w produkcji.

Ponieważ 95-oktanowe paliwo ma mniej oktanów niż etanol E85, moc jest zmniejszana do 960 KM przy momencie obrotowym 1100 Nm ze względu na zmianę ciśnienia doładowania i czasu zapłonu w celu dopasowania do charakterystyki paliwa.

Aby zapewnić Agerze R maksymalną elastyczność, jeśli chodzi o dostarczanie mocy, Koenigsegg wdrożył najnowszą technologię, jeśli chodzi o materiały i konstrukcję turbosprężarki. Zmniejsza to bezwładność turbiny i osi, a tym samym zapewnia lepszą reakcję.

W Agerze R zadebiutował również ceramiczny układ hamulcowy z tłokami firmy Koenigsegg.

W 2011 roku Agera R ustanowiła nowy rekord świata w jeździe z prędkością 0-300-0 km/h. Czas 21,19 sekundy został zaćmiony dopiero w 2015 roku przez Koenigsegg One:1.

 

SPECYFIKACJA

Osiągi:

Moc: 1140 KM przy 7100 obr./min – limit przy 7500 obr./min

Moment obrotowy: ponad 1000 Nm od 2700 do 7300 obr./min

Maksymalny moment obrotowy: 1200 Nm przy 4100 obr./min

Turbo: ciśnienie doładowania 1,4 bara, ciśnienie doładowania 0,5 bara przy 2300 obr./min, Pełne przyspieszenie suwaka turbo przy 2700 obr./min

Przyspieszenie: 0-100 km/h (0-62 mph) 2,8 s, 0-200 km / h 7,8 s, 0-200-0 km/h 12,6 s, 0-300-0 km/h 21,19 sek.

Droga hamowania: 30,5 m (100-0 km/h)

Poprzeczna siła przeciążenia: 1,6g

Zużycie paliwa: jazda autostradą: 12,5 l/100 km, cykl mieszany: 14,7/100 km

Stosunek masy do mocy: 1,19 kg/KM (sucha masa)

Rozkład masy: 44% przód, 56% tył

Poziomy emisji: Euro V i Lev 2

 

Agera S

Łapanie R

Agera S została wprowadzona w 2012 roku i powstało 5 egzemplarzy do 2014 roku.

Agera S została stworzona specjalnie z myślą o rynkach, na których paliwo E85 było niedostępne, a tym samym sprawiło, że zwiększająca moc funkcja Flexfuel Agera R była bez znaczenia. Oprócz braku funkcji flexfuel, Agera S posiadała wszystkie cechy i funkcje Agery R.

Pomimo tego, że Koenigsegg nie był zasilany wysokooktanowym biopaliwem, nadal zdołał uzyskać niesamowity moment obrotowy 1100 Nm i pełne 1030 KM z 5-litrowego podwójnie doładowanego V8, pracując na 98-oktanowym RON lub 93-oktanowym DIN.

Agera S była również pierwszym Koenigseggiem, w którym zastosowano prawdziwie rewolucyjne, opracowane i wyprodukowane przez Koenigsegg koła Hollow Space Carbon Fiber Aircore. Agera S miała niesamowitą prędkość maksymalną ponad 400 km/h. Był napędzany zwykłą benzyną i był wyposażony w zoptymalizowany pod kątem benzyny silnik o mocy zaledwie 1040 KM z podwójnym turbodoładowaniem.

SPECYFIKACJA

Moc: 1030 KM przy 7100 obr./min – limit przy 8250 obr./min

Moment obrotowy: ponad 1000 Nm od 2700 do 6170 obr./min

Maksymalny moment obrotowy: 1100 Nm przy 4100 obr./min

Przyspieszenie: 0-100 km / h (0-62 mph) 2,9 s, 0-200 km/h 7,9 s, 0-200-0 km/h 12,8 s, 0-300-0 km/h 22,7 sek.

Droga hamowania: 30,5 m (100-0 km/h)

Poprzeczna siła przeciążenia: 1,6 g

Zużycie paliwa: Jazda autostradą: 12,5 l/100 km

Łącznie: 14,7/100 km

Stosunek masy do mocy: 1,24 kg/KM (sucha masa)

Rozkład masy: 44% przód, 56% tył

Poziomy emisji: Euro V i Lev 2

 

Agera

Czas zacząć działać

Agera oznacza po szwedzku „podjąć działanie”. Jest również skrótem od starożytnego greckiego słowa Ageratos, które oznacza „ponadczasowy”. Są to odpowiednie słowa dla tej niesamowitej i pięknej maszyny.

CCX i CCXR były samochodami trudnymi do naśladowania, ponieważ ich osiągi i funkcjonalność pozostają bardzo konkurencyjne. Mimo to zawsze jest miejsce na zmiany i ulepszenia.

Dlatego Koenigsegg wymyślił nowe wnętrze, wyposażone w słynny system oświetlenia „duch”, w którym wszystkie symbole wnętrza są tworzone za pomocą laserowo wycinanych, praktycznie niewidocznych nano-otworów w aluminiowych panelach i przyciskach.

Co więcej, Agera posiadała unikalną 7-biegową skrzynię biegów z funkcją E-diff i mokrym sprzęgłem opracowaną przez Koenigsegga, przekładnię, która naprawdę poprawiła osiągi i obsługę.

Agera była pierwszym modelem wyposażonym w opracowane przez Koenigsegga koła VGR. To prawdziwe turbiny powietrzne, zwiększające docisk auta o wymierne ilości i poprawiające chłodzenie hamulców. Wszystkie cztery koła są indywidualne, dzięki czemu łopatki turbiny są zawsze skierowane we właściwym kierunku wydobywania. Biorąc pod uwagę, że przesunięcie i szerokość są różne od przodu do tyłu, wszystkie cztery koła mają swój własny, niepowtarzalny design. Koła VGR są kute, a następnie w pełni obrabiane do ostatecznego kształtu. Cały nadmiar materiału jest usuwany podczas procesu kucia i obróbki skrawaniem, minimalizując w ten sposób wagę, jednocześnie wykazując wyjątkowy poziom sztywności.

CCX i CCXR miały silniki z doładowaniem, co w tamtym czasie było najlepszym rozwiązaniem. Jednak technologia turbo przeszła długą drogę i wady turbo lagów prawie nie istniały, jeśli zostały odpowiednio zaprojektowane. Problem z silnikami turbo, dużą mocą i kontrolą emisji polegał na tym, że katalizatory powodowały duże przeciwciśnienie przy wysokich poziomach mocy. Te przeciwciśnienia zostały podniesione przez turbo i do otworów wydechowych silnika, powodując w ten sposób tak zwany gorący EGR. Gorący EGR jest źródłem stuków detonacyjnych. Aby złagodzić ten problem, Christian wymyślił genialne rozwiązanie, umieszczając katalizator wstępny za przepustnicą ściekową zamiast turbosprężarki, zmniejszając w ten sposób ciśnienie wsteczne o współczynnik 3. To proste rozwiązanie dało 300 KM dodatkowej mocy i było godnym następcą katalizatora Rocket, wynalezionego i opracowanego przez Christiana prawie 10 lat wcześniej. Oznaczało to również, że Agera może dostarczać moment obrotowy, moc i reakcję, dopasowując się do znacznie większych silników przy ułamku ich masy, co czyni ją niezwykle konkurencyjną.

Agera uzyskał tytuł Top Gear Hypercar 2010 roku.

SPECYFIKACJA

Moc: 960 KM przy 7100 obr./min – limit przy 7500 obr./min

Moment obrotowy: ponad 1000 Nm od 2700 do 6170 obr./min

Maksymalny moment obrotowy: 1100 Nm przy 4000 obr./min

Przyspieszenie: 0-100 km/h (0-62 mph) 3 sekundy,

0-200 km / godz. 8,0 sek., 0-200-0 km/godz. 13,5 sek.

Droga hamowania: 30,5 m (100-0 km/h)

Siła poprzeczna: 1,5 g

Zużycie paliwa: jazda autostradą: 12,5 l/100 km, cykl mieszany: 14,7/100 km

Stosunek masy do mocy: 1,41 kg/KM (sucha masa)

Rozkład masy: 44% przód, 56% tył

Poziomy emisji: Euro V i Lev 2

 

CCXR Special Edition

CCXR Special Edition była ostatnią limitowaną edycją serii CCXR. Doprowadziło to CCXR do najwyższego możliwego poziomu.

CCXR Special Edition nie tylko może pochwalić się najlepszymi widocznymi elementami z włókna węglowego w branży, ale został również wyposażony w podwójne skrzydło F1, poprawiony pakiet aerodynamiczny z unikalnym i większym przednim splitterem i bocznymi skrzydełkami, okrągłe wloty w górnej części nadwozia, a także system informacyjno-rozrywkowy z ekranem dotykowym z nawigacją i miernikiem przeciążenia.

W CCXR Special Edition zadebiutował pierwszy system F1 Paddleshift firmy Koenigsegg, a ponieważ samochód jest oparty na koncepcji CCXR, ma również funkcję flexfuel.

Edycja specjalna CCXR była rzeczywiście bardzo limitowana, ponieważ została wykonana w serii zaledwie dwóch samochodów. To naprawdę dzieło sztuki z klasycznymi cechami Koenigsegga.

SPECYFIKACJA

Przyspieszenie: 0-100 km/h (0-62 mph) 2,9 sekundy, 0-200 km/h 8,75 sek. 0-200-0 km/h 13,0 sek., 0-300-0 km/h: 25,5 sek.

Prędkość maksymalna: 400+ km/h (250+ mph) (bez tylnego skrzydła)

Droga hamowania: 32 m (100-0 km/h)

Siła poprzeczna: 1,5 G.

Zużycie paliwa: jazda autostradą: 18 l/100 km (paliwo E85),

Cykl mieszany: 22 l/100 km (E85)

Stosunek masy do mocy: 1,26 kg/KM

Rozkład masy: 45% przód, 55% tył

 

CCXR Trevita

Diament na kołach

„Trevita” to szwedzki skrót, który oznacza „trzy białe”. Karoseria Koenigsegg o widocznym splocie węglowym jest znana na całym świecie ze swojej wyjątkowości i doskonałości.

Przed Trevitą producenci samochodów mieli dostęp tylko do tradycyjnych czarnych włókien węglowych. Firma Koenigsegg opracowała unikalne rozwiązanie włókien powlekanych dla programu Trevita, które przekształciło włókna z czarnych w błyszczące, srebrzystobiałe. Kiedy światło słoneczne pada na Trevitę, błyszczy, jakby miliony maleńkich białych diamentów zostało wtopionych w nadwozie z włókna węglowego.

Trevita posiada unikalne podwójne tylne skrzydło z włókna węglowego, układ wydechowy inconell, węglowo-ceramiczne hamulce z ABS, poduszki powietrzne, łopatki do zmiany biegów, zestaw wskaźników chrono, system informacyjno-rozrywkowy, system monitorowania opon i hydrauliczny system podnoszenia.

Trevita pierwotnie miała być limitowaną edycją trzech egzemplarzy. Białe włókno węglowe użyte w Trevicie sprawiło, że samochód był niezwykle trudny i czasochłonny w produkcji, dlatego podjęto decyzję, aby uczynić samochód jeszcze bardziej ekskluzywnym i ograniczyć liczbę Trevit do zaledwie dwóch.

 

 

CCXR Edition

Edycja Koenigsegg CCXR została stworzona, aby bić rekordy w tradycyjny sposób Koenigsegga. Naszym celem w przypadku CCXR Edition jest zapewnienie doskonałych osiągów – na torze, w prostej linii i na Twojej ulubionej krętej drodze – i robić to w dobrym stylu i komforcie.

W momencie premiery żaden inny supersamochód nie mógł dorównać edycji CCXR pod względem stosunku mocy do masy, balansu aerodynamicznego, docisku i sztywności podwozia. Jednocześnie CCXR Edition zachowała fantastyczne właściwości jezdne dzięki podwoziu i konfiguracji zawieszenia, które były w stanie wchłonąć nierówne nawierzchnie jak żaden inny Hypercar.

Koenigsegg CCXR Edition zawierał ponownie zmapowany, 4,8-litrowy podwójnie doładowany silnik Flexfuel Koenigsegg o mocy 1018 KM. Obniżone podwozie zostało dostrojone do torów wyścigowych, w tym zmodyfikowane amortyzatory, sztywniejsze sprężyny i stabilizatory.

CCXR Edition został wyprodukowany tylko w czterech egzemplarzach i posiadał szereg unikalnych cech, w tym 4,8-litrowy silnik flexfuel, 11 szprychowe koła, unikalne tylne skrzydło, unikalne boczne lotki itp. Te cechy w połączeniu z wykończeniem całkowicie widoczną karbonową konstrukcją nadwozia i podwozia, naprawdę uczyniły CCXR Edition niezrównanym dziełem sztuki motoryzacyjnej.

 

CCXR

Zielony olbrzym

CCXR był CCX z dodatkiem „Flower Power”, ponieważ mógł również działać na nadającym się do recyklingu etanolu (w większości E85). CCXR był pierwszym na świecie zielonym supersamochodem.

Żaden inny producent supersamochodów w tamtym czasie nawet nie rozważał podejścia ekologicznego. CCXR był nie tylko zielony, ponieważ paliwo etanolowe miało wyższą liczbę oktanową niż zwykły gaz do pompowania, co oznaczało, że CCXR podniósł osiągi na zupełnie nowy poziom.

CCXR był wyposażony w wysoce zmodyfikowany silnik CCX, który działał na E85, a także na zwykłej benzynie w dowolnej mieszance, dzięki zaawansowanemu i opracowanemu przez Koenigsegga układowi flexfuel. Przy zasilaniu CCXR benzyną 4,7-litrowy silnik Koenigsegg z podwójnym doładowaniem zapewnia 806 KM. Ta imponująca liczba wzrosła do zadziwiającego poziomu 1018 KM, gdy samochód był zasilany paliwem E85 Biofuel – ponownie dając Koenigseggowi tytuł najpotężniejszego samochodu produkcyjnego na świecie.

W 2009 roku edycja CCXR została nagrodzona przez magazyn Forbes „jednym z 10 najpiękniejszych samochodów w historii” i wybrana do nagrody Power Car Award 2008.

 

CCX Edition

Naszym celem przy edycji CCX było zapewnienie doskonałych osiągów – na torze, w prostej linii i na Twojej ulubionej krętej drodze – i to w najwyższym stylu i komforcie.

Wersja CCX została wyprodukowana tylko w dwóch egzemplarzach. Posiadał szereg cech, które były unikalne dla tego modelu, w tym 4,8-litrowy silnik, 11 szprychowe koła, unikalne tylne skrzydło, unikalne boczne błotniki itp.

To połączenie unikalnego wyposażenia, wraz z doskonałym dopasowaniem i wykończeniem widocznej karbonowej konstrukcji nadwozia i podwozia Koenigsegga, naprawdę sprawia, że CCX Edition jest niezrównaną grafiką motoryzacyjną.

 

CCX

The CCX was the third generation car from Koenigsegg. It was the first Koenigsegg that was truly designed with the latest and greatest tools available. All body and chassis tooling was designed in 3D cad and cut by CNC machines, instead of being hand modelled and built, like the previous models. The chassis was enlarged to also suit “the American” market. The roof line was raised, the bumpers and lighting was changed. The electrical system was now fully digital. Fuses and relays were based on semiconductor technology instead of physical fuses and relays. Even though the CCX in many ways looked like an evolution from the CCR, it was truly a completely new car, almost no components were carried over.

The CCX was designed to comply with global safety and environmental regulations, making it eligible for sale anywhere in the world. This was a great challenge for a small company like Koenigsegg. The performance of the car was staggering, as shown on the famous BBC program, Top Gear, where the CCX took the lap record that lasted for years. The record-breaking CCX was developed to deliver superior performance – both on the track and on the road.

The award-winning aerodynamics of the CCX transmitted the strength and fluidity of its design. It was built to maximize both top speed and efficiency. Every aspect of the CCX served a fundamental purpose. There were no gadgets or unnecessary features on the car – only elements that actively contribute to efficiency and purity.

The CCX was the first Koenigsegg to move away from a Ford engine block based design. The CCX engine laid the foundation for all Koenigsegg engines to come after. The 806 Bhp engine, developed and assembled by Koenigsegg, delivered unmatched power in terms of its size and weight. At the same time, it complied with the toughest emission regulations worldwide. The engine was built to last and to be driven to the limit on a daily basis.

Records

TOP GEAR TRACK – LAP RECORD

2005

 

Time: 1:17.60

Driver: The Stig

Location: Dunsfold

NÜRBURGRING – SPEED RECORD

2006

 

Speed: 313 km/h

Driver: Horst von Saurma (Sport Auto)

0-200 KM/H – RECORD

2008

 

Time: 9.3 sec.

Driver: Horst von Saurma

Location: Papenburg (Sport Auto)

TOP GEAR TRACK – SPEED RECORD

2006

 

Speed: 196 mph

Driver: J. Clarkson

Location: Dunsfold

0-300-0 KM/H – RECORD

2008

 

Time: 29.2 sec

Driver: Horst von Saurma

Location: Papenburg (Sport Auto)

 

 

CCGT

Going racing

The CCGT came about as side project for Christian and the engineers at Koenigsegg. When Christian started to build and design the first CC prototype, racing was always part of the larger pictures. Hence Christian studied the ACO Le Mans regulation and made sure that his car would fit the regulation for one for the most interesting racing categories at the time – the GT1 Class.

The regulations stated that the car is not allowed to be wider than 2 meters and that the cockpit has to have at least 70% of the width of the car. So Christian designed the car to these exact measurements so that the road car would be a perfect basis for a GT1 car.

The CCGT was a side project that was worked upon when time was available from the engineering and building of the production cars. Hence it took several years to finish the first prototype. It was based on a Koenigsegg CCR, but with some elements from the CCX model, like the front lamps and some other small items.

The end result was staggering, the car was super stiff, weighed under 1000 kg without ballast, had over 600 kg downforce and over 600 hp normally aspirated, racing restricted hp.

The few people that have driven the CCGT state it handles like a dream and that it would have been very competitive.

The reason why it never went racing? Two months after Koenigsegg started the first shake down runs of the first CCGT, the ACO and FIA changed regulations for the GT1 class. Carbon monocoques were no longer allowed and minimum production numbers went from a total of 20 cars over several years to 350 cars per year! Good night!

The CCGT is truly one of the rarest most exciting Koenigsegg cars ever made and the sound is just fantastic.

 

CCR

Taking it to the extreme

The CCR was an evolution of the CC8S, produced between 2004 and 2006. The CCR was produced in 14 examples in total.

Compared to the CC8S, The CCR featured an upgraded body design, a larger front splitter, a rear wing, larger brakes, new enlarged tires and wheels plus upgraded chassis and suspension. The CCR also had a more powerful engine with twin compressors, producing an astonishing 806 hp. All in all, the CCR had a more racing car-like stance and appearance compared to the more elegant CC8S.

The CCR managed to take the Guinness record for the world’s fastest production car at the Nardo test track in Italy, in February 2005. The CCR reached 388 km/h, beating the 8 year old record set by the inspirational Mclaren F1. The CCR went on to set records at the Nürburgring and at various other tracks.

The CCR still has performance that can match or beat many of the latest hypercars. It truly was a car before its time.

 

CC8S

A dream come true

The CC8S was the first production car ever made by Koenigsegg. It was the culmination of 8 years development work that started out with Christian von Koenigsegg wanting to build his own car. Its minimalistic, clean, efficient and elegant styling truly set it apart from the peers of the time. The CC8S laid the foundation for all Koenigsegg car models when it comes to aesthetics, philosophy and functionality.

The CC8S was produced between 2002 and 2003 in 6 examples, making it one of the rarest Koenigsegg models ever. 2 of the 6 cars were right hand drive. The CC8S pre-production car was premiered at the Paris Auto Show in 2000 and this was where the first orders for the car were taken.

The engine was built in-house by Koenigsegg in Ängelholm, but based on a modular Ford V8 engine architecture. In order to reach 655 hp with full OBD compliance, meet emission regulations, have great reliability and drivability, Koenigsegg really had to re-engineer most of the engine. The engine was fitted with dry sump lubrication, forged piston and connecting rods, larger injectors, merged exhaust headers, ram air intake, centrifugal supercharger with a large intercooler etc. The cylinder heads had to be reworked and fitted with new camshafts and injectors. Head bolts had to be strengthened and the list goes on.

In order to have a free flowing exhaust to meet the power needs and at the same time fit catalytic converters, Christian invented and patented the ‘Rocket cat’ principle. The system worked in a way that when the pre-cat created too much back pressure at high rpm, the overpressure was dynamically bypassed/overflowed directly to the main cat, which is fine in this scenario, as the main cat is fully warm then. A simple, clever solution with no moving parts. This solution increased power by nearly 100 hp compared to existing solutions.

The CC8S pioneered the detachable, stowable carbon roof and the dihedral actuation doors that Koenigsegg has become famous for. The car won several awards, including the “Guinness World Record” for the Most Powerful Production Engine and awards for excellent design from both “Red Dot” in Germany and “Utmärkt Svensk Form” in Sweden.

Top Gear’s Jeremy Clarkson named the CC8S his favorite supercar of 2004, despite fierce competition from Ferrari, Lamborghini and Pagani. The CC8S also recieved 5 star rating from EVO magazine.

All CC8S cars can be fully serviced and upgraded at the Koenigsegg factory at any time.

 

CC Prototype

The beginnings

In 1994 Christian and his team took inspiration from the Ferrari F40 and McLaren F1 to create a minimalistic, pure, no nonsense Supercar with a Swedish twist to it. Christian understood that if features, design and performance did not only match but in many ways exceeded the existing Supercars, no one would look twice at a startup car company from Sweden.

Apart from having a great chassis with great handling from the get go, the CC featured the unique Koenigsegg detachable and storable roof, that was fully integrated in the coupe shape. This was truly unique among supercars at this time. Remember this was before the F50 and the Carrera GT and neither of these cars did a very good job at making the car look like a perfect coupe with the roof on like the CC, and the F50 could not even store the roof in the car.

The CC chassis floor pan was already sandwiched Carbon at this time and so was the whole body. Apart from this extensive space frame technology with chromolybdenium tubes were used to create the rest of the chassis, in combination with a steel monocoque design, that later gave inspiration to the full carbon monocoque chassis that went into production.

The CC was also the first Koenigsegg to feature the unique dihedral door actuation mechanism that proved both practical and truly unique. A mechanism that has defined the brand and set it apart from everyone else. The scaling up of the shape of the first CC prototype from design model to real car, was done completely by hand, by Christian and his team and in a hurry – hence the car looked a bit rough around the edges and the proportions was a bit off. But the CC served its purpose as a testing mule, getting attention and showing the promise of the startup company as, the CC was great to drive.

The engine was a standard Audi 4.2 V8 with and Audi transaxle connected to it. This engine was chosen as a Christian thought it could be a good base for a more tuned version going towards production. However Koenigsegg never managed to strike a supply deal with Audi so Koenigsegg had to look for other solutions going towards production.

 

Galeria