Poznaj Jesko Absolut

To najszybszy Koenigsegg, jaki kiedykolwiek wyprodukowano. I nigdy już nie będziemy próbowali wyprodukować szybszego samochodu drogowego! Klienci będą mogli wybierać między Jesko Absolut a bardziej zorientowaną na tor wersją Jesko, która została zaprezentowana rok temu.

Każdy element Jesko Absolut został celowo skonstruowany, aby zmniejszyć opór powietrza i turbulencje wokół samochodu, jednocześnie zwiększając stabilność przy dużych prędkościach. Chociaż równie potężny jak Jesko, Jesko Absolut jest jego bardziej płynną i dyskretną interpretacją.

Jesko Absolut ma wartość współczynnika oporu powietrza tylko 0,278 Cd. Niski opór w połączeniu z przednią powierzchnią 1,88 m2 i mocą silnika wynoszącą 1600 KM sprawiają, że Jesko Absolut jest przeznaczony do osiągania wyższych, bardziej niezwykłych prędkości niż jakikolwiek Koenigsegg lub jakikolwiek inny samochód w pełni homologowany przed nim.

 

Design i aerodynamika

Projektowanie Jesko Absolut było intensywnym ćwiczeniem polegającym na wygładzaniu powierzchni samochodu w celu usunięcia wszelkich elementów powodujących opór. Zainwestowano ponad 3000 godzin w projektowanie CFD i analizę aerodynamiczną, a także ponad 5000 godzin projektowania i prac inżynieryjnych dla Jesko Absolut – nie licząc wcześniejszych prac przy Jesko, które były punktem wyjścia. Zespół CFD skrupulatnie przeanalizował każdy centymetr i szczegóły projektu samochodu, definiując elementy potrzebne do uzyskania współczynnika oporu powietrza nawet poniżej docelowego 0,28 Cd, do zaledwie 0,278 Cd.

Patrząc na Jesko Absolut pierwsze co rzuca się w oczy to brak masywnego tylnego skrzydła. Zrezygnowano z niego by zmniejszyć siłę docisku – z 1400 kg do 150 kg.

W miejscu tylnego skrzydła znajdują się dwa stateczniki, które mają na celu poprawę stabilności Absoluta przy dużych prędkościach.

Co więcej, przedni splitter i lotki na nadkolach zostały usunięte, a kratki na wylotach powietrza z przednich nadkoli zastąpiono bardziej subtelnymi. Każda powierzchnia była analizowana i optymalizowana pod kątem swobodnego przepływu powietrza nad, pod i przez powierzchnię samochodu.

Sylwetka Jesko Absolut została ponownie zbadana pod kątem minimalnego oporu. Oznaczało to wydłużenie samochodu, nadanie mu bardziej opływowego, zbliżonego do kropli kształtu. Przez wydłużenie tyłu samochodu Jesko Absolut ​​jest o 85 mm dłuższy niż skoncentrowany na torze Jesko, a wypukłe tylne koła naprawdę zmieniają jego wygląd.

 

Silnik

Najlżejszy na świecie wał korbowy V8

Zarówno Jesko (przeznaczony na tor), jak i Jesko Absolut (zaprojektowany z myślą o prędkości) będą napędzane silnikiem V8 o mocy 1280 KM (1600 KM przy zastosowaniu paliwa E85) z podwójnym turbodoładowaniem. Silnik wyposażony jest w najlżejszy na świecie wał korbowy – waży on zaledwie 12,5 kg. Płaski wał korbowy wytwarza większą moc przy większej wydajności, jednocześnie osiągając wyższy poziom obrotów – 8500 obr./min. Płaska konstrukcja pozwala na równomierną kolejność zapłonu w obu rzędach cylindrów, tworząc głęboki dźwięk silnika, który potwierdza wielką moc. Projektant firmy Koenigsegg, dr Thomas Johansson, zaprojektował również super lekkie korbowody i tłoki, aby uniknąć drgań, charakterystycznych dla takich jednostek.

 

Przeniesienie napędu

Dziewięciobiegowa, wielosprzęgłowa skrzynia biegów – w 100% zaprojektowana i wykonana przez Koenigsegg

Skrzynia biegów Koenigsegg Light Speed ​​(LST) reprezentuje skalę ewolucji, jakiej nie widziano od czasu opracowania nowoczesnej technologii podwójnego sprzęgła (DCT) na przełomie wieków.

LST to najnowsza innowacja w skrzyni biegów firmy Koenigsegg, łącząca dziewięć przełożeń do jazdy do przodu z zestawem wielotarczowych mokrych sprzęgieł w kompaktowej, ultralekkiej obudowie. Przekładnia ta umożliwia zmiany przełożeń między dowolnymi biegami, niemal z prędkością światła. Dzieje się tak dzięki jednoczesnemu otwieraniu i zamykaniu sprzęgieł, co sprawia, że wrażenia z jazdy są tak płynne, że wydaje się, że kierowca i samochód są ze sobą połączoni.

Równie rewolucyjny jest rozmiar i waga LST. Nowoczesne wysokowydajne DCT mogą ważyć znacznie ponad 120 kg, a dziewięciobiegowa przekładnia Koenigsegg LST waży zaledwie 90 kg, łącznie z płynami.

 

UPOD – Ultimate Power On Demand

Standardowe, nowoczesne dwusprzęgłowe skrzynie biegów (DCT) są zaprojektowane tak, aby przewidywać i wstępnie wybierać następny bieg na podstawie poleceń kierowcy. Jeśli jednak to przewidywanie jest błędne, kierowca odczuje utratę siły G i powolną reakcję zmiany biegów. Ponadto DCT działają tylko w interwałach jednobiegowych.

Skrzynia LST rozwiązuje typowe problemy DCT dzięki swojej unikalnej, wielosprzęgłowej konstrukcji i technologii „UPOD” – Ultimate Power On Demand. UPOD to mózg, który natychmiast wybiera optymalne przełożenie dla maksymalnego przyspieszenia. Wybiera idealny bieg dla maksymalnej mocy niezależnie od tego, jak daleko jest to przełożenie. UPOD wykorzystuje prędkość pojazdu i silnika do określenia odpowiedniego biegu dla maksymalnej mocy i kieruje LST do włączenia tego przełożenia.

Efekt jest natychmiastowy – moc, która jest zawsze dostępna i zoptymalizowana w aktualnym zakresie obrotów, umożliwiając maksymalne przyspieszenie podczas wyprzedzania i wychodzenia z zakrętów. W świecie natychmiastowej satysfakcji jest to moc na żądanie, jakiej nigdy wcześniej nie doświadczyłeś.

 

Zawieszenie i układ kierowniczy

Koenigsegg stosuje najdłuższe wahacze przednie i tylne, bardziej zbliżone do bolidów Formuły 1 niż typowych samochodów drogowych. Powiększone łożyska kół w lekkiej obudowie zapewniają niezrównane połączenie szybkości reakcji i stabilności.

Jesko posiada regulowane amortyzatory, które są produkowane przez szwedzkich specjalistów z firmy Öhlins, a następnie dostosowywane do potrzeb klienta i wyposażane w aktywną elektronikę sterującą w fabryce Koenigsegg w Ęngelholm. Amortyzatory można regulować zarówno pod kątem tłumienia uderzeń, jak i odbicia, a także twardości i prześwitu, z trybami zarządzania zawieszeniem dostępnymi na wyciągnięcie ręki kierowcy.

Zawieszenie Jesko Absolut jest dostrojone do ekstremalnie wysokich prędkości i mniejszego docisku. W modelu Absolut zrezygnowano z wylotu powietrza na masce oraz przedniego systemu zawieszenia Triplex. Dzięki temu zyskano większą przestrzeń bagażową z przodu. Tak jak w poprzednich modelach Koenigsegg można schować tam składany dach. Bardziej miękkie zawieszenie zapewnia wygodniejszą jazdę.

Oba warianty Jesko czerpią z doświadczeń poprzednich rekordowych modeli Koenigsegga. Połączenie mocy, aerodynamiki, dynamiki podwozia i ogólnie zaawansowanej technologii wyznaczy nowe standardy w branży megasamochodów na nadchodzące lata.

Prędkość maksymalna Jesko Absolut jest niezwykle wysoka. Jak wysoka? To zależy od warunków i lokalizacji możliwego testu. Jeśli tylko nadarzy się okazja, Jesko Absolut będzie gotowy do zdobycia korony prędkości, niezależnie od tego, kto teraz ją posiada.

 

Wnętrze i wyposażenie

Jesko Absolut jest wyposażony w pełen zestaw udogodnień i oferuje komfort bardziej pasujący do grand tourera niż samochodu wyścigowego.

Proste naciśnięcie przycisku na eleganckim pilocie Koenigsegg uruchamia Autoskin, pionierski system otwierania nadwozia po raz pierwszy pokazany w modelu Regera. Zminiaturyzowana hydraulika, która początkowo była zaprojektowana do obsługi systemów aerodynamicznych, teraz otwiera drzwi i maski samochodu, umożliwiając prawdziwie bezdotykowe wejście.

Charakterystyczny dla Koenigsegga dwuosiowy zawias drzwiowy synchro-helix został również przeprojektowany. Teraz otwiera się bardziej na zewnątrz i do góry w porównaniu z oryginałem. Zapewnia to jeszcze więcej miejsca do wsiadania i wysiadania oraz zmniejsza niebezpieczeństwo zarysowania drzwi na wysokich krawężnikach. System Autoskin obejmuje czujniki chroniące automatyczne drzwi przed otwarciem w przypadku wykrycia przeszkody.

Wnętrze jest pokryte luksusowymi materiałami – skórą, alcantarą, włóknem węglowym, aluminium i szkłem.

Elektrycznie sterowane fotele Jesko mogą być wykończone wybraną przez klienta skórą lub alcantarą, z niemal nieskończoną różnorodnością kolorów i kontrastów. Sportowe fotele kubełkowe są zbudowane wokół skorupy z włókna węglowego, dzięki czemu siedzisko jest niezwykle lekkie i wygodne. Sterowanie pozycją siedzenia i ogrzewaniem jest dostępne za pośrednictwem ekranu dotykowego SmartCenter. Kierowca może znaleźć idealną pozycję do jazdy, dopasowując ustawienia fotela do w pełni regulowanej kolumny kierownicy i panelu z pedałami.

 

SmartWheel

Firma Koenigsegg opracowała nowe elementy sterujące wykorzystujące technologię ekranu dotykowego wbudowaną w nowe systemu SmartCenter i SmartWheel.

SmartWheel składa się z dwóch małych ekranów dotykowych wbudowanych w kierownicę Jesko, dzięki czemu większość funkcji jest dostępna za jednym dotknięciem lub przesunięciem palca. Domyślne konfiguracje ekranów włączają funkcje, takie jak sterowanie systemem audio, sterowanie telefonem, kontrola zawieszenia i tempomat. Ekrany te pozwalają też wyświetlać na nich inne opcje i ustawiać inne konfiguracje. Ekrany SmartWheel posiadają dotykowe sprzężenie zwrotne, co pozwala na łatwość użytkowania bez konieczności patrzenia na nie.

Jesko oferuje nowy, inspirowany wyścigami i bardzo kompaktowy ekran przyrządów SmartCluster. Ekran jest zamontowany bezpośrednio za kierownicą i obraca się wraz z obrotami kierownicy. Nowy 5-calowy SmartCluster jest niezwykle kompaktowy – mierzy zaledwie 108 mm x 64,8 mm – ale zawiera wszystkie informacje potrzebne kierowcy w schludnym, logicznym układzie.

 

Specyfikacja

  • Napęd
  • Przeniesienie napędu
  • Aerodynamika
  • Nadwozie
  • Właściwości jezdne
  • Koła
  • Wymiary
  • Wyposażenie

Napęd

SILNIK

  • Koenigsegg V8 z aluminiowym blokiem, twin-turbo, 5,0 l, 4 zawory na cylinder, płaski wał korbowy, podwójne wałki rozrządu w głowicy, sucha miska olejowa
  • Kompresja: 8,6:1
  • Średnica cylindra: 92 mm, skok tłoka: 95,25 mm
  • Sekwencyjny, wielopunktowy wtrysk paliwa z czujnikami ciśnienia w cylindrach i czujnikami ciśnienia wstecznego
  • Ciśnienie doładowania 1,7 bara (2,2 bar z E85)
  • Sucha miska olejowa. Kolektor dolotowy z włókna węglowego ze zoptymalizowanymi kanałami dolotowymi
  • Spawany metodą TIG z powłoką ceramiczną o grubości ścianki 0,8 mm kolektor wydechowy z Inconelu z kolektorem scalającym
  • Całkowita masa silnika: 189 kg

 

ZARZĄDZANIE SILNIKIEM

  • Moduł sterujący silnika Koenigsegg
  • Możliwość stosowania Flex Fuel (opcja)
  • Jednoiskrowy układ zapłonowy o dużej mocy z detekcją jonów na świecy

 

MOC

  • Benzyna: 955 kW (1280 KM) przy 7800 obr./min, czerwona linia przy 8500 obr./min.
  • Benzyna E85: 1195 kW (1600 KM)
  • Moment obrotowy: 1000 Nm w zakresie 2700-6170 obr./min
  • Maksymalny moment obrotowy: 1500 Nm przy 5100 obr./min

Przeniesienie napędu

SKRZYNIA BIEGÓW

  • 9-biegowa skrzynia biegów Koenigsegg (LST)
  • Elektroniczny mechanizm różnicowy Koenigsegg (KED)
  • Moduł sterujący skrzynią biegów Koenigsegg (KGCM) z Ultimate Power on Demand (UPOD)

Aerodynamika

  • Stateczniki na pokrywie silnika zapewniają stabilność przy dużych prędkościach
  • Wydłużony tył
  • Głęboko osadzone tylne koła
  • Przednie klapy podwozia zmniejszające opór i kontrolujące wysokość jazdy
  • Współczynnik oporu powietrza: 0,278 Cd
  • Całkowita siła docisku: przy 250 km/h – 40 kg, maksymalna – 150 kg

Nadwozie

  • Nadwozie z włókna węglowego, aluminiowy plaster miodu i zintegrowane zbiorniki paliwa
  • Sztywność skrętna skorupowa: 65 000 Nm/stopień

 

SYLWETKA

  • Dwudrzwiowa, dwumiejscowa ze zdejmowanym dachem (ze schowkiem pod maską)
  • Kokpit wykonany z wstępnie impregnowanego włókna węglowego/kevlaru i lekkich wzmocnień warstwowych

Właściwości jezdne

UKŁAD KIEROWNICZY

  • Wspomaganie kierownicy z zębatką i zębnikiem
  • Aktywne sterowanie tylnymi kołami
  • Przełożenie układu kierowniczego: 2,9
  • Średnica zawracania: 11 metrów

 

ZAWIESZENIE

  • Podwójne wahacze, tylne górne wahacze poprzeczne z włókna węglowego, elektronicznie regulowane amortyzatory gazowo-hydrauliczne i sterowane popychaczem
  • Amortyzatory Triplex z przodu i z tyłu
  • Elektronicznie regulowana wysokość jazdy

 

ELEKTRONICZNA KONTROLA STABILNOŚCI

  • Elektroniczna kontrola stabilności Koenigsegg (KES)
  • 3 ustawienia: Wet – Normal – Track

 

KONTROLA TRAKCJI

  • 3 ustawienia Wet – Normal – Track

Koła

  • Lekkie koła z kutego aluminium z centralną nakrętką
  • Opcjonalnie: super lekkie koła Koenigsegg Aircore ™ z włókna węglowego z centralną nakrętką
  • Przód: 20 „x 9,5”
  • Tył: 21 „x 12”

 

OPONY

  • Standard: Michelin Pilot Sport Cup2
  • Opcja: Michelin Pilot Sport Cup 2 R
  • Przód: 265/35 – 20
  • Tył: 325/30 – 21

Wymiary

  • Długość całkowita: 4845 mm
  • Szerokość całkowita: 2030 mm
  • Wysokość całkowita: 1210 mm
  • Prześwit: 70-100 mm przód, 75-100 mm tył
  • Z uniesionym przodem: + 50 mm
  • Rozstaw osi: 2700 mm
  • Pojemność paliwa: 72 l
  • Przedziały bagażowe: przód 100 l, tył 50 l
  • Sucha masa: 1290 kg
  • Masa własna: 1390 kg

Wyposażenie

BEZPIECZEŃSTWO

  • 4 inteligentne poduszki powietrzne
  • Hamulce ze wspomaganiem, hamulce węglowo-ceramiczne ze sportowym ABS
  • KES (stabilność)
  • Cyfrowy system ostrzegawczy i informacyjny, system monitorowania ciśnienia w oponach
  • Klatka bezpieczeństwa Koenigsegg ze zintegrowanymi strefami zgniotu
  • Kamera cofania.

 

KOMFORT I WYGODA

  • Zdejmowany, lekki dach (ze schowkiem pod maską)
  • Elektrycznie sterowane szyby, regulowane pedały i kolumna kierownicy
  • Hydrauliczny system podnoszenia zawieszenia przód/tył
  • Wnętrze ze skóry lub alcantary z niestandardowymi kontrastowymi przeszyciami, sportowe fotele kubełkowe z włókna węglowego z pianką memory
  • Wspomaganie kierownicy, aktywne kierowanie tylnymi kołami
  • Cyfrowy system audio, złącze USB, indukcyjne ładowanie telefonu
  • Klimatyzacja
  • Cyfrowa instrukcja obsługi na pokładzie
  • Czujnik przeciążenia (siły G)
  • Alarm, breloczek z tarczą Koenigsegga
  • Torba do przechowywania dachu, pokrowiec na samochód, ładowarka samochodowa Koenigsegg
  • Elektrohydrauliczne sterowanie pokrywami i drzwiami Autoskin
  • Wspomaganie parkowania „z lotu ptaka”, przednie i tylne czujniki parkowania, system ochrony przed zbliżeniem do automatycznego otwierania drzwi.

Galeria