Poznaj Jesko
Koenigsegg zaprezentował zupełnie nowy megasamochód – Koenigsegg Jesko – na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie 2019. Jesko to następca Agera RS, samochód przystosowany do jazdy po torze i dopuszczony do ruchu drogowego dla tych, którzy szukają najlepszych osiągów pojazdu.
Przeprojektowany 5-litrowy silnik V8 z podwójnym turbodoładowaniem, wytwarzający 1280 KM na standardowej benzynie i 1600 KM na biopaliwie E85 (na niektórych rynkach)
Rewolucyjna nowa 9-biegowa skrzynia biegów Koenigsegg Light Speed (LST)
Zaawansowana aerodynamika oferująca ponad 1000 kg docisku
Aktywne kierowanie tylnymi kołami
Przeprojektowane podwozie z włókna węglowego z większą przestrzenią na nogi, nad głową i lepszą widocznością.
Nowe serce
Pierwsze wysiłki Koenigsegga w rozwoju silnika były tak udane, że firma została nagrodzona Światowym Rekordem Guinnessa. Koenigsegg CC8S zastąpił McLarena F1 jako samochód z najmocniejszym seryjnym silnikiem na świecie.
Następny silnik Koenigsegga osiągnął podobny wyczyn, kiedy CCR pobił światowy rekord prędkości samochodu produkowanego ponownie pokonując McLarena F1. W 2014 r. został zaprezentowany Koenigsegg One: 1 z V8 Twin Turbo o mocy 1360 KM, co wystarczyło, aby One: 1 był pierwszym samochodem produkcyjnym w historii o stosunku mocy do masy 1: 1. Dzięki mocy 1 megawata One: 1 był pierwszym na świecie Megacarem.
Ta rekordowa tradycja trwa ……
Jesko – zupełnie nowy megakar firmy Koenigsegg – jest napędzany nowo zaprojektowanym silnikiem V8 o mocy 1280 KM (1600 KM w modelu E85 na niektórych rynkach) z podwójnym turbodoładowaniem, który korzysta ze znacznych zmian w zastępowanym silniku Agera.
Sercem nowo zaprojektowanego silnika jest najlżejszy na świecie wał korbowy. Ważąc zaledwie 12,5 kg, z wykorbieniami co 180 stopni, umożliwia Jesko wytwarzanie większej mocy, większej wydajności, przy jednoczesnym osiągnięciu wyższego limitu obrotów 8500 obr./min.
Wał korbowy jest frezowany w małym zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w południowej Szwecji. Został wykonany według własnego projektu Koenigsegga z jednego litego elementu stalowego.
Płaska konstrukcja pozwala na równomierny rozkład zapłonów w obu rzędach cylindrów i jeszcze bardziej rasowy dźwięk silnika. Koenigsegg zaprojektował zupełnie nowe, super lekkie korbowody i tłoki.
Zmiany biegów z prędkością światła (LST)
Koenigsegg Jesko wyposażony jest w całkowicie nową dziewięciobiegową, wielosprzęgłową skrzynię biegów – drugą przekładnię zaprojektowaną i zbudowaną w 100% przez firmę Koenigsegg, po systemie Direct Drive zaprojektowanym dla modelu Regera.
Skrzynia biegów Koenigsegg Light Speed (LST) reprezentuje skalę ewolucji, jakiej nie widziano od czasu opracowania nowoczesnej technologii podwójnego sprzęgła (DCT) na przełomie wieków.
LST to najnowsza innowacja w skrzyni biegów firmy Koenigsegg, łącząca dziewięć przełożeń do jazdy do przodu z zestawem wielotarczowych mokrych sprzęgieł w kompaktowej, ultralekkiej obudowie. Przekładnia ta umożliwia zmiany przełożeń między dowolnymi biegami, niemal z prędkością światła. Dzieje się tak dzięki jednoczesnemu otwieraniu i zamykaniu sprzęgieł, co pozwala na całkowicie płynne przyspieszanie i zwalnianie.
To, że zmiana biegów LST może nastąpić praktycznie w zerowym czasie między sąsiednimi biegami, jest imponujące.
Tym, co zmienia LST z imponującego w ewolucyjne, jest jednak to, że biegi można wybierać dowolnie między przełożeniami.
UPOD - najwyższa moc na żądanie
Kluczem do tej funkcjonalności jest zarówno unikalny projekt przekładni, jak i inteligentna technologia firmy Koenigsegg – Ultimate Power On Demand (UPOD). UPOD to mózg, który natychmiast wybiera i włącza optymalne przełożenie dla maksymalnego przyspieszenia.
Podczas gdy nowoczesne przekładnie dwusprzęgłowe (DCT) mają milisekundowe czasy zmiany biegów, mogą wstępnie wybrać tylko szybką zmianę w jednym kierunku. DCT są zaprojektowane tak, aby przewidywać i wstępnie wybierać następny bieg na podstawie poleceń kierowcy. Jeśli to przewidywanie jest błędne – np. Kierowca chce zmienić bieg z 5. na 4., zamiast z zakładanego i wstępnie wybranego 6. biegu – kierowca odczuje straty siły G i powolną reakcję zmiany biegów.
Ponadto DCT działają tylko w interwałach z jednym biegiem. Na przykład od 7 do 6, od 5 do 4. Jeśli kierowca jest na 7. biegu i chce 4. dla maksymalnej mocy, DCT nie może bezpośrednio wstępnie wybrać 4. biegu. Kierowca musi przejść przez szósty i piąty bieg, marnując czas i moc.
Koenigsegg LST rozwiązuje ten problem dzięki unikalnej wielosprzęgłowej konstrukcji i technologii UPOD, która wybiera optymalny bieg dla maksymalnej mocy przy lekkiej zmianie biegu, niezależnie od tego, czy bieg jest oddalony o 1, 2 czy nawet 5 biegów.
UPOD wykorzystuje prędkość pojazdu i prędkość obrotową silnika do określenia odpowiedniego biegu dla maksymalnej mocy i kieruje LST do włączenia tego biegu, niezależnie od jego stosunku do aktualnego biegu. Jeśli jesteś na 7. biegu, a 4. jest optymalnym biegiem dla maksymalnego przyspieszenia, UPOD może ominąć redukcję do 6. i 5. biegu i przełączyć samochód bezpośrednio z 7. na 4.
Zawieszenie i układ kierowniczy
Zawieszenie i układ kierowniczy
Koenigsegg Jesko został zaprojektowany jako najbardziej przyjazny dla ruchu samochód torowy.
W związku z tym przeprojektowano to, co już było wiodącym w swojej klasie podwoziem, wyposażając je w szereg nowych technologii, aby ułatwić jazdę po mieście i znacznie przyspieszyć na torze.
Mocny rdzeń
Mocnym punktem każdego Koenigsegga jest podwozie z włókna węglowego.
Jesko stosuje całkowicie nową skorupę typu monocoque, zaprojektowaną na podstawie doświadczeń i wniosków z poprzednich pojazdów, ale z myślą o wymaganiach naszych przyszłych klientów. Nowa bryła jest o 40 mm dłuższa i 22 mm wyższa, co zapewnia więcej miejsca na nogi, nad głową, bardziej przestronną kabinę i wyraźniejszy widok przez zawijaną przednią szybę.
Monolit zachowuje najlepszą w branży sztywność skrętną, wynoszącą 65 000 Nm na stopień. Podwozie Koenigsegg od dawna okazuje się doskonałą podstawą do tuningu podwozia. Jest również niezwykle mocny i bezpieczny, a Agera RS i Regera przeszły testy zderzeniowe zarówno w UE, jak i USA w ostatnich latach.
Triplextended
Koenigsegg opracował system zawieszenia Triplex dla Agery w 2010 roku. Trzeci, poziomy amortyzator dodany z tyłu pozwolił samochodowi wykorzystać prawa fizyki do walki z przysiadem – tendencją do obniżania się tyłu samochodu podczas gwałtownego przyspieszania.
Jesko jest wyposażony w układ Triplex także w przednim zawieszeniu, rozszerzający tę możliwość na przód samochodu.
Jesko dysponuje ponad 1000 kilogramów siły docisku. Przedni układ Triplex pomaga utrzymać przód samochodu w poziomie, utrzymując optymalną wysokość jazdy podczas dużego obciążenia aerodynamicznego bez utraty przyczepności i prowadzenia przy niższych prędkościach.
Aktywna skrętna oś z tyłu
Koenigsegg wyposażył Jesko w adaptacyjny, aktywny tylny układ kierowniczy, który zwiększa szybkość reakcji zarówno przy dużych, jak i niskich prędkościach.
Korzystając z danych wejściowych, takich jak prędkość, pozycja przepustnicy i hamulca, skręt i kąty poślizgu oraz inne parametry, układ kierowniczy może obrócić tylne koła o maksymalnie trzy stopnie w dowolnym kierunku, aby przyspieszyć pokonywanie zakrętów i zwiększyć stabilność.
Przy niskich prędkościach system skręca tylne koła przeciwnie do przednich. Zapewnia to Jesko szybsze skręcanie, skutecznie skracając promień skrętu samochodu.
Przy dużych prędkościach tylne koła skręcają się w tym samym kierunku co przednie, co powoduje wirtualne wydłużenie rozstawu osi. Poprawia to zachowanie w zakrętach na torze i zapewnia większą stabilność na drodze.
Wynik:
Szybsze pokonywanie zakrętów, lepsza zwrotność, lepsze wyczucie kierownicy, lepsza przyczepność i większa pewność siebie.
Specyfikacja
- Silnikl
- Aerodynamika
- Nadwozie
- Właściwości jezdne
- Koła
- Wymiary
- Wyposażenie
Silnikl
- Koenigsegg V8 z aluminiowym blokiem, twin-turbo, 5,0 l, 4 zawory na cylinder, płaski wał korbowy, podwójne wałki rozrządu w głowicy, sucha miska olejowa
- Kompresja: 8,6:1
- Średnica cylindra: 92 mm, skok tłoka: 95,25 mm
- Sekwencyjny, wielopunktowy wtrysk paliwa z czujnikami ciśnienia w cylindrach i czujnikami ciśnienia wstecznego
- Ciśnienie doładowania 1,7 bara (2,2 bar z E85)
- Sucha miska olejowa. Kolektor dolotowy z włókna węglowego ze zoptymalizowanymi kanałami dolotowymi
- Spawany metodą TIG z powłoką ceramiczną o grubości ścianki 0,8 mm kolektor wydechowy z Inconelu z kolektorem scalającym
- Całkowita masa silnika: 189 kg
ZARZĄDZANIE SILNIKIEM
- Moduł sterujący silnika Koenigsegg
- Możliwość stosowania Flex Fuel (opcja)
- Jednoiskrowy układ zapłonowy o dużej mocy z detekcją jonów na świecy
MOC
- Benzyna: 955 kW (1280 KM) przy 7800 obr./min, czerwona linia przy 8500 obr./min.
- Benzyna E85: 1195 kW (1600 KM)
- Moment obrotowy: 1000 Nm w zakresie 2700-6170 obr./min
- Maksymalny moment obrotowy: 1500 Nm przy 5100 obr./min
Aerodynamika
- Aktywnie regulowany, dwustopniowy spojler montowany na tylnej pokrywie
- Powiększony przedni splitter z niezależnymi wlotami powietrza w podłodze samochodu
- Całkowita siła docisku: 800 kg przy 250 km/h, 1000 kg przy 275 km/h. Maksymalnie 1400 kg.
Nadwozie
- Nadwozie z włókna węglowego, aluminiowy plaster miodu i zintegrowane zbiorniki paliwa
- Sztywność skrętna skorupowa: 65 000 Nm/stopień
SYLWETKA
- Dwudrzwiowa, dwumiejscowa ze zdejmowanym dachem (ze schowkiem pod maską)
- Kokpit wykonany z wstępnie impregnowanego włókna węglowego/kevlaru i lekkich wzmocnień warstwowych
Właściwości jezdne
UKŁAD KIEROWNICZY
- Wspomaganie kierownicy z zębatką i zębnikiem
- Aktywne sterowanie tylnymi kołami
- Przełożenie układu kierowniczego: 2,9
- Średnica zawracania: 11 metrów
- ZAWIESZENIE
- Podwójne wahacze, tylne górne wahacze poprzeczne z włókna węglowego, elektronicznie regulowane amortyzatory gazowo-hydrauliczne i sterowane popychaczem
- Amortyzatory Triplex z przodu i z tyłu
- Elektronicznie regulowana wysokość jazdy
ELEKTRONICZNA KONTROLA STABILNOŚCI
- Elektroniczna kontrola stabilności Koenigsegg (KES)
- 3 ustawienia: Wet – Normal – Track
KONTROLA TRAKCJI
- 3 ustawienia Wet – Normal – Track
Koła
- Lekkie koła z kutego aluminium z centralną nakrętką
- Opcjonalnie: super lekkie koła Koenigsegg Aircore ™ z włókna węglowego z centralną nakrętką
- Przód: 20 „x 9,5”
- Tył: 21 „x 12”
OPONY
- Standard: Michelin Pilot Sport Cup2
- Opcja: Michelin Pilot Sport Cup 2 R
- Przód: 265/35 – 20
- Tył: 325/30 – 21
Wymiary
- Długość całkowita: 4610 mm
- Szerokość całkowita: 2030 mm
- Wysokość całkowita: 1210 mm
- Prześwit: 70-100 mm przód, 75-100 mm tył
- Z uniesionym przodem: + 50 mm
- Rozstaw osi: 2700 mm
- Pojemność paliwa: 72 l
- Przedziały bagażowe: przód 100 l, tył 50 l
- Sucha masa: 1320 kg
- Masa własna: 1420 kg
Wyposażenie
BEZPIECZEŃSTWO
- 4 inteligentne poduszki powietrzne
- Hamulce ze wspomaganiem, hamulce węglowo-ceramiczne ze sportowym ABS
- KES (stabilność)
- Cyfrowy system ostrzegawczy i informacyjny, system monitorowania ciśnienia w oponach
- Klatka bezpieczeństwa Koenigsegg ze zintegrowanymi strefami zgniotu
- Kamera cofania
KOMFORT I WYGODA
- Zdejmowany, lekki dach (ze schowkiem pod maską)
- Elektrycznie sterowane szyby, regulowane pedały i kolumna kierownicy
- Hydrauliczny system podnoszenia zawieszenia przód/tył
- Wnętrze ze skóry lub alcantary z niestandardowymi kontrastowymi przeszyciami, sportowe fotele kubełkowe z włókna węglowego z pianką z pamięcią kształtu
- Wspomaganie kierownicy, aktywne kierowanie tylnymi kołami
- Cyfrowy system audio, złącze USB, indukcyjne ładowanie telefonu
- Klimatyzacja
- Cyfrowa instrukcja obsługi na pokładzie
- Czujnik przeciążenia (siły G)
- Alarm, breloczek z tarczą Koenigsegga
- Torba do przechowywania dachu, pokrowiec na samochód, ładowarka samochodowa Koenigsegg
- Elektrohydrauliczne sterowanie pokrywami i drzwiami Autoskin
- Wspomaganie parkowania „z lotu ptaka”, przednie i tylne czujniki parkowania, system ochrony przed zbliżeniem do automatycznego otwierania drzwi.